Zobrazit kategorie Skrýt kategorie

Líhně a inkubátory pro drůbež 

Líhně a inkubátory na kuřata.

Líheň na drůbež potřebuje každý pro chov slepic a drůbeže ve chvíli, kdy se věnuje chovu a odchovu drůbeže a slepice z nějakého důvodu nesedí na vejcích. Chovatel si musí opatřit líheň kuřat. Inkubátory COVINA jsou v takovém případě ideálním řešením kombinujícím líheň a dolíheň na kuřata. Tyto líhně drůbeže vyroben...

Líhně a inkubátory na kuřata.

Líheň na drůbež potřebuje každý pro chov slepic a drůbeže ve chvíli, kdy se věnuje chovu a odchovu drůbeže a slepice z nějakého důvodu nesedí na vejcích. Chovatel si musí opatřit líheň kuřat. Inkubátory COVINA jsou v takovém případě ideálním řešením kombinujícím líheň a dolíheň na kuřata. Tyto líhně drůbeže vyrobené v Itálii jsou nabízeny v automatické a poloautomatické variantě o kapacitě 12, 24 a 49 vajec. V případě vajec křepelčích je pak kapacita vyšší. Líhně na vejce jsou buď plně automatické, to znamená, že vejce jsou po určitém intervalu automaticky otáčeny pomocí přídavného motorku, anebo jsou líhně poloautomatické, a pak je otáčení vajec nutné provádět manuálně.

V nabídce máme automatickí i poloautomatické líhně kuřat ve velikostech pro 12, 24 a 49 vajec.

Externí motorek lze případně dokoupit. Veškeré inkubátory jsou vybaveny polohovacím roštem, který je možné několik dní před vylíhnutí kuřat vyjmout a vejce ponechat k dolíhnutí. Inkubátory Covina mají integrovaný termostat a lze je plnit vodou z vnější strany. Pro hobby chovatele drůbeže je v nabídce dále mini líheň Covina 12, která je vybavena malou žárovkou zajišťující ohřev. K dokoupení dopručujeme zkoušečku vajec .  

kód název typ kapacita vajec max. výkon

52211a

Líheň kuřat COVINA SUPER ET12 (EGG TECH) poloautomatická 12 80 W
52211b Líheň kuřat COVINA SUPER ET12 (EGG TECH) automatická 12 80 W
52212a Líheň kuřat COVINA SUPER ET24 (EGG TECH poloautomatická 24 130 W
52212b Líheň kuřat COVINA SUPER ET24 (EGG TECH) automatická 24 130 W
52213a Líheň kuřat COVINA SUPER ET49 (EGG TECH) poloautomatická 49 170 W

52213b

Líheň kuřat COVINA SUPER ET49 (EGG TECH automatická 49

170 W

52216 Líheň kuřat Covina ET12 (EGG TECH) atutomatická 12 80 W
52219 Líheň kuřat Covina TOP ET12 (EGG-TECH) s Wi-Fi automatická 12 80 W
52219a Líheň kuřat Covina TOP ET24 (EGG-TECH) s Wi-Fi automatická 24 130 W
52219b Líheň kuřat Covina TOP ET49 (EGG-TECH) s Wi-Fi automatická 49 170 W

Volitelné příslušenství k líhním Covina

  kod    Produkt
  52214    Motor automatcký rotační
  52218    Motor automatický rotační s Wi-Fi OVOLVO
  52215    Zvlhčovač ultrazvukový NEBULA
  52215a    Zvlhčovač ultrazvukový NEBULA s Wi-Fi

 

Víte že ?

Pokud chcete vlastní kuřata, je potřeba pamatovat na to, že průběh líhnutí ovlivňují nejen podmínky při vlastním líhnutí ale také kvalita násadových vajec. Na kvalitu násadových vajec mají vliv především sestavení a podmínky chovu chovného hejna, dále výběr a skladování násadových vajec.

Násadová vejce

U slepic jsou nejvhodnější vejce k líhnutí snesená mezi třetím a osmým měsícem snášky. Důležité je vejce pravidelně sbírat, zamezíme tak opětovnému zahřívání další nosnicí a případnému rozbití, zašpinění nebo namrznutí.

Násadová vejce se po snesení musí zchladit na teplotu pod 20 °C. Skladujeme je v čisté místnosti s teplotou 8–15 °C a vlhkostí 55–75 %, vyšší nebo nižší teploty způsobují odumírání okrajových buněk. Vejce nesmí být vystavena přímému slunečnímu světlu. Slepičí vejce se skladují v proložkách uložena tupým koncem nahoru.

Ne všechna vajíčka, která od svého chovného hejna posbíráme, jsou vhodná k líhnutí. Při výběru těch vhodných sledujeme:

• vnější znaky – hmotnost a tvar vajec, mechanický stav a čistotu skořápky,

• vnitřní znaky – velikost a umístění vzduchové komůrky, pohyblivost a umístění žloutku, konzistenci bílku, přítomnost nežádoucích tělísek či skvrn.

Velikost vajec by měla odpovídat hmotnosti stanovené Vzorníkem plemen drůbeže. K líhnutí nejsou vhodná vejce malá, ani velká (ta „extrémně velká“ mohou být dvoužloutková). Malá vejce snášejí většinou zvířata vylíhnutá později. Kuřata bývají menšího vzrůstu, nevyvinutí jedinci potom mají v tělní dutině méně prostoru a menší vnitřní orgány, zpracovávají méně potravy, získají méně živin a nesou méně vajec s nízkou hmotností, od nich odchovaná kuřata jsou menší. Kruh se uzavírá, protože tito jedinci často začnou nést až na jaře a z jejich snášky bychom měli opět pozdní kuřata. Menší vejce bývají také na začátku snáškového cyklu, kdy je nižší kvalita násadových vajec.

Tvar vajec by měl být normální, vejčitý, ne kulatý ani moc podlouhlý. Tvar vejce je možné definovat indexem tvaru vejce, který vypočítáme jako podíl podélného a příčného průměru vejce. Nejběžnější index je 1,32. Říká se, že z podlouhlých vajec se líhnou kohoutci, z kulatých slepičky, ale není to prokázáno. Naopak, u nepravidelných tvarů vajec se udává nižší líhnivost. Někdy se ale nasazení vajec nepříliš vhodného tvaru nevyhneme, vyřadili bychom tím z reprodukce některá jinak cenná zvířata. Ze zkušenosti i líhnivost z téměř kulatých vajec může být dobrá.

Skořápka násadových vajec nesmí být prasklá ani poškozená. Měla by být hladká, bez prstenců, nálitků, mramorovitosti a deformací. Neměla by být zašpiněná. Pokud vejce znečištěná jsou, neomýváme je vodou, ale nečistoty obrousíme smirkovým papírem nebo drátěnkou.

Stáří násadových vajec lze odhadnout podle velikosti vzduchové bubliny viditelné při prosvícení vejce. Výška bubliny je dána vypařováním vody z bílku, u slepičích vajec by neměla být větší než 5 mm. Žloutek je u čerstvého vejce při prosvícení viditelný v jeho středu jen stínově, bílek je průhledný, bez cizích těles a krevních skvrn. Zárodek není při prosvětlení znatelný.

Nedoporučuje se vejce skladovat déle než 7 dnů. Při líhnutí ze starších vajec se uvádí zvýšení úmrtnosti zárodků především na počátku inkubace, kuřata se líhnou slabá a s velkými neuzavřenými pupky, prodlužuje se doba klubání. Někteří chovatelé mají zkušenosti i s nasazováním starších vajec.

Kuřata se líhnou za 20–21 dnů. Doba líhnutí může být ovlivněna hmotností vajec a jejich stářím při nasazení, dále podmínkami prostředí při líhnutí. Kuřata z těžších vajíček a z těch déle skladovaných se mohou líhnout později.

Zdroj: kniha Drůbež na vašem dvoře - vydalo nakladatelství Brázda

Zobrazeno 1 - 15 z 15 produktů
© 2024 SELKO Praha s.r.o. | by MONSTER MEDIA, s.r.o.